Yhdistys

Suomen neurohoitajien yhteistyö on alkanut jo 1980-luvulla. Yhdistys perustettiin 1996 ja rekisteröitiin 1999. Yhdistyksen virallinen nimi on Suomen Neurohoitajat ry eli FANN (Finnish Association of Neuroscience Nurses).

Neurohoitajat työskentelevät akuuteissa neurokirurgisissa ja neurologisissa yksiköissä sekä kuntoutusosastoilla ja poliklinikoilla. Neurohoitotyötä toteutetaan myös paljon eri sairaaloiden sisätauti- ja kirurgisilla osastoilla ja terveyskeskusten vuodeosastoilla.

Potilaiden ongelmat liittyvät aivojen ja keskushermoston alueen sairauksiin. Suurimpia sairausryhmiä ovat aivoverenkiertohäiriöt, aivoverisuonisairaudet, MS-tauti, Parkinssonin tauti, ALS, dementia, aivovammat ja aivokasvaimet sekä kiputilat.
 

Ota rohkeasti yhteyttä !


Puheenjohtaja:

Annukka Pukkila / TYKS                      annukka.pukkila@tyks.fi

Hallituksen Jäsenet:

Tarja Törmälehto / OYS / sihteeri         fann.tarjatormalehto@meiliboxi.fi

Heikki Ruohomäki / SeKS                    heikki.ruohomaki@epshp.fi

Johanna Martin / HUS                          johanna.martin@hus.fi

Suvi Laiho / TAYS                                fann.suvilaiho@gmail.com

Tanja Nojonen / HUS                           tanja.nojonen@hus.fi

Leila Nevalainen / HUS                        leila.nevalainen@hus.fi

Miia Sepponen / TYKS                         miia.sepponen@tyks.fi

Jonna Karppanen / KYS                       jonna.karppanen@kuh.fi

 

Varajäsenet:

Päivi Koskela / OYS/ vpj                       paivi.koskela@ppshp.fi

Arja Sihvonen / OYS                             arja.sihvonen@ppshp.fi

Jaana Kotila / HUS                                jaana.kotila@hus.fi

Tarja Manninen / KSKS                         tarja.manninen@ksshp.fi

Anne Nevakare / KYS                           anne.nevakare@kuh.fi

Maarit Virta-Helenius / HUS                  maarit.virta-helenius@hus.fi

Taina Wahlman-Muranen /HUS            taina.wahlman-muranen@hus.fi

Tiina Ihalainen / HUS                            tiina.ihalainen@hus.fi

 

 

 

Palvelulomake

Tiedoston maksimikoko on 10 Mt.